středa 11. června 2014

AVATARBRNO -koncept který se často kopíruje.


V tomto článku vám představíme několik restaurací, kterým jsme pomohli inspirací, radou nebo odbornou garancí k tomu, aby se dokázaly prosadit na trhu.
Úspěšné založení a fungování restaurace Avatár v Brně inspirovalo od jejího vzniku v roce 2000 mnoho lidí k založení svého podniku se stejnými nebo podobnými prvky, které používáme my.

Úplně nejdříve je třeba se zmínit o restauraci Burfi, jejíž majitelé se podíleli na vzniku restaurace Avatár a my zároveň poskytujeme projektu Burfi odbornou garanci nezbytnou pro provozování restaurace v ČR. Vzájemná spolupráce tedy pokračuje. Oběd v restauraci Burfi a v Avatáru je tak v mnoha ohledech velice podobný . Více informací o majitelích projektu Burfi  poskytuje také jejich další projekt nakladatelství Čintámani.

Dalším projektem je restaurace Rebio. Pan Korbička, majitel Rebia, chodil do Avatáru dlouhé roky na obědy a v okamžiku, kdy se rozhodl založit si restauraci svojí, se v mnoha ohledech inspiroval tím co nabízí restaurace Avatár. Jídlo musí být vidět, vegetariánská dieta chutná všem... Navíc několik našich zaměstnanců hledajících větší výdělek zamířilo po praxi v Avatáru k tomuto našemu nevlastnímu synu. Tudíž i některé recepty jsou téměř totožné. Aby dosáhlo Rebio komerční úspěch, v některých ohledech není tak striktní jako Avatár a používá želatinu, vejce, vaječný bílek (goody foody)... tudíž zde vegetarián musí být velice opatrný.
Touto cestou zalíbení se masám Avatár nikdy nepůjde, a tak zůstáváme stále pouze zde na Mendlově náměstí spokojeni se svým malým podnikem. A je to vlastně zázrak, že se najde dostatek zákazníků, kteří dokáží naši přísnou vegetariánskou kvalitu ocenit.
Na druhou stranu jsme se od Rebia inspirovali také my. Okoukali jsme neškrábání brambor na pečené brambory, hranolky a čidvu.

Majitel restaurace Prašád, stejně jako v případě Rebia. Chodil do Avatáru na "obědy" vždy na svých cestách mezi Zlínem a Prahou. Náš koncept se mu zalíbil a několikrát jsme spolu konzultovali jeho plánovaný projekt restaurace ve Zlíně. Prašád stejně jako my nyní dodržuje přísně vegetariánskou kvalitu jídel. A díky obchodním schopnostem svého majitele je celkově profesionálnější a zřejmě i "stravitelnější" pro masy. Posuďte sami: ZDE
 

Před několika lety nás také překvapila starší paní z Blanska, která přijela s několika kolegyněmi na exkurzi do Avatáru s plánem udělat vege- restauraci v Blansku. Velice se jim u nás líbilo, ale téměř jsme to paní budoucí majitelce rozmluvil. Jelikož chtěla provozovat restauraci v rámci nějakého sdružení majitelů a měla idealistickou představu o daních, managementu... Nicméně šli do toho.  
Amrit vaří hlavně českou kuchyni a je hodně orientovaný na jógu viz: ZDE

Po několika letech se nám podařilo Amrit navštívit, a našli jsme doslova sedřenou, vyhořelou majitelku, která by podle vlastních slov dala Amrit "i čertu". Nyní se jí však podařilo předat podnik synovi, který sice není vegetarián, ale má zřejmě dostatek sil v tomto projektu pokračovat. Tak generační výměna se snad podařila. Časem uvidíme jak to dopadne.


Od roku 2013 funguje vege-restaurace v Boskovicích. Její majitelé u nás také byli na exkurzi a jejich projekt, tehdy ve stádiu mlhavé vize, získal u nás konkrétnější obrysy. Zřejmě se inspirují stále, jelikož označování vegan a bezlepkových pokrmů, máme téměř totožné viz:ZDE


A nakonec ze současnosti.
Právě k nám chodí na zkušenou majitel firmy INC, který peníze vydělané na evropských dotací hodlá nyní použít smysluplně, a kromě svého farmářského projektu má vizi na vegetariánskou restauraci kdesi v Králově poli.

A tak bychom mohli pokračovat. Třeba o tom jak v pražských Góvindách zavádí po našem vzoru jídelníčky a kurzy vaření. Atd. Atd.

A takto přesně funguje konkurence. Není to z našeho pohledu nic negativního. Je to vzájemná inspirace a zlepšování sebe sama.
V obchodním světě existuje představa, že úspěšné projekty se množí. Dokonce i za námi kdysi přišel student VŠE a na základě naší firmy si vypracoval nějakou seminární práci s názvem Expanze konceptu vegetariánské restaurace Avatár pomocí prodeje franšízingovych licencí . Přiznáme se, že jsme o tomto konceptu nějaký čas uvažovali, ale nakonec jsme se rozhodli, že malé je hezké.
Staráme se o náš malý brněnský Avatár a jsme spokojeni. A máme radost, když naše zkušenosti využívají ostatní pro své vlastní vegetariánské projekty.
4 komentáře:

 1. Dobrý den, sedřenou majitelku Amritu znám, a opravdu se mně zdá, že dost přeháníte. Kdo podniká v tomto oboru, sám dobře ví, že to není jednoduché a jedná se spíš o službu lidem, než o výdělečnou činnost. Nic méně jídlo je tam výborné a zákazníci spokojení. Trochu nechápu, proč píšete takové věci na svůj blog. To jako aby všichni pochopili, že jste nejlepší? Je to od vás dost neprofesionální. A pokud to měla být sranda, tak jsem se opravdu nezasmála. Jsem hodně překvapená vašim tvrzením.

  OdpovědětSmazat
 2. Ano nejsme profesionálové.
  Děláme projekt restaurace Avatár z čistého nadšení pro věc, stejně jako paní majitelka Amritu, nikoliv pro peníze. Unavená onu neděli podle svých vlastních slov skutečně byla a slova o daní Amritu čertu, jsem také pouze citoval.
  V jejím věku se samozřejmě není čemu divit. Je to velice pracovitá paní a nadšení pro vegetariánství z ní přímo čiší. Proto jí také - stejně jako celému Amritu - držíme palce, aby se generační výměna podařila.

  OdpovědětSmazat
 3. "v některých ohledech není tak striktní jako Avatár a používá želatinu, vejce, vaječný bílek (goody foody)... tudíž zde vegetarián musí být velice opatrný." -- tím se jako snažíte naznačit, že vejce nejsou součástí vegetariánské stravy? Pokud vím, tak podle všech rozšířených definic ano, stejně jako mléčné výrobky, které zase používáte vy, i když mléčný průmysl lze kritizovat z mnoha a mnoha hledisek stejně jako ten vaječný. V čem jsou podle vás vejce větším "prohřeškem"?
  K celkovému vyznění článku se asi dál vyjadřovat nebudu, snad jen tolik, že mě utvrdil v přesvědčení preferovat před vaším podnikem jiné - typu Vegalite nebo Junk Food Cafe, které mi k vegan jídlu nenacpou přílohu povýšenosti schované za sluníčkové duchovno.

  OdpovědětSmazat
 4. Děkujeme za Váš příspěvek.
  Jsme rádi, že existují restaurace jako je Vegalité a "vegani", byť mají rádi vajíčka a nevegetariánská" éčka, mají kam chodit.

  V Avatáru nabízíme to co máme rádi, čisté nechemické lakto-vegetariánské menu, a Bohu-díky je zájemců o tento druh stravování čím dál tím více.

  OdpovědětSmazat

Děkujeme za tvůj názor, radu atd.
Systém je nastaven i na používání anonymního profilu.
Mezi vložením dvou příspěvků vyžaduje systém časovou prodlevu.